ŽIVÁ VILA

"Krásnou opuštěnou prvorepublikovou vilu v Prachaticích určenou k demolici kvůli silničnímu obchvatu si od města pronajme skupina tří dívek. Přitahuje je zvenčí, ale po vstupu je svou architekturou uhrane. Vezmou škrabky, přemluví kamarády, provedou základní úpravy. Uspořádají ve vile koncert a kouzlu propadnou další. Zanedlouho se kolem vily vytvoří početná komunita, konají se další koncerty, divadla, výstavy, literární večery a vila se stane autentickým kulturním centrem.

Energie a svoboda, která z domu čiší, nabere rozměry pro okresní pošumavské město nezvyklé. Navíc je vila prohlášena kulturní památkou. To už je na některé komunální politiky a maloměstské stereotypy příliš a zatáhnou za záchrannou brzdu. Prohlášení za kulturní památku zruší, intelektuálně předimenzované lidi z domu vyhodí.

Dům opět zpustl, zarostl a čeká na svou demolici. Bagr shrne nejen cihly, ale i silný příběh o naději, o zvláštním sblížení člověka a architektury, kdy si odsouzený dům k smrti na chvíli půjčí lidskou touhu po životě. Ale třeba ne, vila pořád ještě stojí...!"

Mgr. Peter Chvojka, Ph. D.