TISKOVÁ ZPRÁVA

Spolek Živá vila jako obvykle v předvánočních časech ohlašuje další, tentokrát již 5. ročník multižánrového festivalu Vivat vila! Dvoudenní akce na podporu funkcionalistické Kralovy vily se uskuteční v malebném šumavském městečku Prachatice 12. a 13. července 2024. Letos se pořadatelský tým rozrůstá o další jméno. Vedle budějovického skate oddílu a promotérské skupiny Světadíl s organizací pomůže i táborská kulturní platforma, knihkupectví a kavárna Jednota. "Jsme moc rádi, že do pořadatelského týmu nabíráme dalšího parťáka. Je to pro nás důležitý signál, že naše aktivity rezonují i za hranicemi prachatického regionu. Festival je jakási vlajková loď našeho spolku, díky němu se zvyšuje povědomí o Kralově vile i snaze o její záchranu, o kterou se snažíme bezmála 10 let," přibližuje předsedkyně spolku Živá vila Barbora Koritenská.

Hlavní náplň programu tvoří znovu pečlivě sestavený hudební line-up, který divákům představí to nejlepší z tuzemské a slovenské alternativní scény. Zveřejněna je prozatím přitom jen jeho polovina: "Se svou novou deskou přijedou kapely Tomáš Palucha nebo Market. Divákům se představí i známí interpreti Fvck_Kvlt, Tamara, Ida the Young, Sýček, Raw deal, Ausgerechnet nebo Hello Incognito. I letos ale sázíme na prozatím neznámá jména. Kapely Pohroma ze Slovenska nebo GRÜNT jsou toho jasným důkazem," říká hlavní promotér festivalu Libor Staněk II., který dodává, že pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehraje táborový koncert folkového uskupení Severní Nástupiště. Festivalovou novinkou bude i karaoke show Raptora Kocha na jehož festivalovém playlistu se budou podílet sami návštěvníci v chystané anketě.

Součástí festivalu bude jako obvykle rovněž bohatý doprovodný program odehrávající se v centru města, který se mimo jiné zaměří na kooperaci se spřátelenými spolky a festivaly z celé republiky. Vrcholem doprovodného programu proto bude debata, na níž se představí speciálně vybraní hosté ze současného kulturního nezávislého provozu: "Chceme se poohlédnout za naší letitou prací, nastavit si zrcadlo a hlavně sdílet ostatní příběhy, za nimiž kromě obrovského entuziasmu stojí mnohdy i pocity vyhoření a diskomfortní podmínky ze stran oficiálních struktur. Moc si vážíme toho, že naše pozvání do debaty přijala Magdalena Petráková, ředitelka festivalu Luhovaný Vincent, který byl pro náš festival vždy velkým vzorem, nebo kulturní aktivista a vysokoškolský pedagog Mgr. Peter Chvojka, Ph.D., jenž patřil k našim prvním podporovatelům," dodává pořadatel festivalu Martin Kalenský ze Světadílu. V rámci doprovodného programu, který se opět rozprostře po celém městě, ale nebudou chybět ani literární čtení, architektonické procházky, divadlo pro děti či výtvarné rezidence. Festival navštíví třeba spisovatelé Petr Borkovec nebo Petr Šesták. Druhý jmenovaný představí svou novou knihu Vyhoření. Celkový vizuál a artwork festivalu má letos na starosti poprvé student UMPRUM Štěpán Blaschko.


TZ_Vivat-vila2024 / (*.doc)


Kontakt:

Libor Staněk
dramaturg
caracala@seznam.cz
+420 603 939 307

Bárka Koritenská
předsedkyně Živá vila, z.s.
zivavila@centrum.cz
+420 732 825 503